CYPR

WYSPA SŁOŃCA


Cypr, trzecia pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, to dwa pasma górskie i leżąca między nimi równina. Ze względu na takie ukształtowanie terenu Cypr można podzielić na cztery środowiska naturalne: wybrzeże, tereny uprawne, dolną strefę wzgórz (do 1000 m n.p.m.) i szczyty górskie. Wybrzeże Cypru jest różnorodne. Obok pięknych, piaszczystych i żwirowych plaż są odcinki z klifami i ostrymi, sterczącymi z morza skałami. Niektóre fragmenty wybrzeża Cypru to dawne moczary, równiny zachowujące wilgoć przez cały rok (obszar na północy między Güzelyurt a przylądkiem Koruçam, równina na zachód od Limassol). Wilgoć umożliwia uprawę sadów cytrusowych na Cyprze przez cały rok. Liczne rzeki, spływające z górskich zboczy zmieniają się w okresie letnim w niewielkie strumyczki lub niemal całkowicie wysychają. Zbudowane na nich tamy podczas większych opadów zatrzymują wodę, którą potem wykorzystuje się do nawadniania pól i sadów.

WZGÓRZYSTE TERENY


Z wyjątkiem nielicznych równin większą część powierzchni wyspy pokrywają niewysokie wzgórza. Rodzaj porastającej je roślinności jest uzależniony od rodzaju skał oraz ilości wody. Nie ma już pierwotnej szaty roślinnej, gdyż została zmieniona przez wielowiekowy wypas stad kóz, które potrafią zjeść niemal wszystko i ogołocić pastwiska prawie do nagiej skały. To powoduje przyśpieszoną erozję i zniszczenie środowiska naturalnego. Pozwolenie wydane osadnikom z Anatolii przez rząd Cypru Północnego na nieograniczony wypas kóz spowodowało ogromne straty na dawniej bujnych łąkach Północy.Góry Troodos


Zbocza gór Troodos na Cyprze powyżej 1000 m n.p.m. porastają gęste lasy, w większości zasadzone wtórnie przez człowieka (w okresie rządów brytyjskich). Przy nasadzeniach starano się jednak wybierać rodzime gatunki, zachowane na innych terenach wyspy. Niższe piętro lasów składa się z sosny kalabryjskiej, przechodzącej nieco wyżej w sosnę czarną (krymską) i jałowiec cuchnący. Na otwartych terenach rośnie niski jałowiec ciernisty, traganek kolczasty i berberys pospolity. Obecnie wysadza się cedr libański, który zachował się jedynie w Dolinie Cedrów. Wiele lasów spłonęło w 1974 r., gdy lotnictwo tureckie zrzucało bomby zapalające. Duży las w okolicach Kyrenii spłonął w 1995 r.


Klimat na wyspie


Cypr jest wyspą, gdzie ponoć słońce świeci niemal cały rok. Najpiękniejsza jest wiosna, kiedy zielenią się stoki wzgórz, a na łąkach kwitną tysiące pachnących kwiatów. W górach Troodos można jeszcze jeździć na nartach. W lecie, w czerwcu i lipcu, słońce świeci na Cyprze przez prawie 13 godzin dziennie. To szczyt sezonu turystycznego. Temperatura w Nikozji dochodzi wówczas do 40°C, a na wybrzeżu - 35°C. W jesieni jest chłodniej, w październiku pojawiają się burze i pierwsze deszcze. Wtedy też zaczynają kwitnąć rośliny cebulkowe. Zima na Cyprze jest łagodna, czasami pada deszcz, a w najwyższych partiach gór - śnieg. Ożywają wtedy górskie strumienie i nieliczne rzeki okresowe.

Kultura i tradycja


Cypryjczycy są mocno przywiązani do tradycji, co doskonale widać podczas obchodów barwnych uroczystości religijnych. Mają też duży sentyment do starożytności, a jedno z drugim doskonale współgra. Mówią bowiem dialektem opartym na archaicznej grece Homera, w amfiteatrze w Kurion oraz odeonie w Pafos wystawiają Sofoklesa i Eurypidesa, a organizowane przez nich jesienne festiwale wina nawiązują do dawnych Dionizjów.

Róże, oliwa i tryktrak


W przeszłości mieszkańcy Cypru osiedlali się w głębi lądu, gdzie było bezpieczniej niż na wybrzeżu, a współczesne nadmorskie miasta rozwinęły się dopiero dzięki turystyce. Dzisiaj większość górskich wiosek pustoszeje, bo młodzi wyjeżdżają na wybrzeże, gdzie żyje się szybciej i łatwiej. Opuszczane domy wykupują Anglicy, którzy z Cypru zrobili sobie drugą (lepszą, bo słoneczną) ojczyznę. Ruch lewostronny i powszechna znajomość języka angielskiego sprawiają, że czują się tu jak w domu.Lefkara i Agros


Na wybrzeżu na co dzień dominuje kultura ogólnoeuropejska i trudno tu o autentyczną tradycję. Wystarczy jednak odjechać kilka kilometrów w głąb lądu, by z dala od hotelowych kurortów poznać autentyczny Cypr, nieco leniwy i prawdziwie tradycyjny, z kamienno-drewnianymi uliczkami, domami krytymi czerwonymi dachami i ozdobionymi glinianymi donicami z barwnymi kwiatami. Gdzie brukowanymi ulicami drepczą ubrane na czarno kobiety i gdzie mężczyźni przesiadują pod tawernami, grając w tryktraka. Można tu znaleźć małe winiarnie, manufaktury z tradycyjnym rzemiosłem czy rodzinne tłocznie oliwy. Niektóre miejscowości, jak Lefkara, znane są z wyrobu srebrnej biżuterii i tradycyjnych koronek, inne z kolei słyną z hodowli róż. Takie jest np. Agros, gdzie wiosną, w czasie zbiorów, można dosłownie spać w aromatycznych płatkach.

Wyspa kotów i tańca


Cypryjskie przywiązanie do tradycji widać nawet w pięciogwiazdkowych hotelach, gdzie na leżakach obok turystów wylegują się... koty. Wszak Cypr to ich wyspa. Dokarmiane i dopieszczane kocury kręcą się po ulicach, zaglądają do tawern, są stałymi bywalcami luksusowych resortów i restauracji. I nikt ich stamtąd nie przegania

Taniec i muzyka


Chyba w równym stopniu co koty, Cypryjczycy uwielbiają tańce ludowe i muzykę. W kurortach turystycznych czy podczas festiwali występy zespołów folklorystycznych w widowiskowy sposób przybliżają gościom kulturę wyspy. Tańce cypryjskie opowiadają o codziennym życiu mieszkańców, o ich pracy, obyczajach, radościach i troskach. Są pełne rytmu i bardzo melodyjne, a w wielu z nich ogromną rolę odgrywają rekwizyty: dzbanki, sierpy, sita do przesiewania mąki czy szklanki napełnione wodą stawiane na głowach tancerzy.


CYPRYJSKIE ZWYCZAJE


Cypryjskie zwyczaje można też poznać, uczestnicząc w obchodach świąt religijnych. To również ważny element codziennego życia mieszkańców wyspy. Najważniejszym z nich jest prawosławna Wielkanoc. Jej obchody są radosne i spektakularne, towarzyszą jej barwne procesje. Spędza się ją w gronie rodziny, przyjaciół, a nawet turystów, którzy często są zapraszani do świętujących domostw. Każda, najmniejsza nawet wioska obchodzi też swoje panagyri, czyli święto patrona parafii - to taki odpowiednik naszego odpustu. Jak widać, okazji do świętowania nie brakuje. Ważne tylko, by zabawa gromadziła wielu gości i była huczna.

Ceny


Przebywając na wczasach na Południu turysta musi liczyć się z dziennym minimalnym wydatkiem ok. 50 euro. Podróżuje się wtedy środkami komunikacji publicznej, nocuje w wiejskich pensjonatach lub tanich hotelach (po ok. 20 euro za noc) i je się jeden posiłek w restauracji (za ok. 15 euro), zaś śniadania i kolacje przygotowuje się we własnym zakresie, kupując produkty w sklepie spożywczym. By podróżować wygodnie po Cyprze, trzeba wydać co najmniej 85-90 euro dziennie, a wtedy śpi się w dwuosobowych pokojach hoteli o znośnym standardzie i podróżuje wynajętym do spółki samochodem, płacąc połowę kosztów paliwa. Wystarczy wtedy na dwa posiłki w restauracji, a również na piwo i wino (za butelkę: piwo - ok. 3 euro, w sklepie 1,50-2 euro; wino ok. 11-12 euro). Wiejskie wino jest zdecydowanie tańsze (ok. 4-5 euro za litr). Poza sezonem na Cyprze jest dużo taniej. W apartamencie z jedną sypialnią można mieszkać miesięcznie za ok. 250-340 euro. Opłaty za samochód są niższe nawet o 35%, a obiad można dostać za jedyne 12 euro.

Co kupić


Największą popularnością wśród kupowanych przez turystów pamiątek cieszą się od lat przede wszystkim koronki z Lefkary. W sklepach z pamiątkami w wieli miejscowościach wypoczynkowych obok można nabyć, jaskrawo malowane talerze, przepiękne wazy i dzbanki, a także oryginalne wyroby garncarskie. Jedną ze specjalności lokalnych rzemieślników są wyroby ze srebra. Turyści najczęściej kupują broszki, bransoletki, łańcuszki. Wszyscy ci, którzy dużą wagę przywiązują do wysokiej jakości odzieży szytej na miarę będą bardzo zadowolenia – na Cyprze z łatwością znaleźć można krawca, który uszyje idealny garnitur czy koszulę po atrakcyjnej cenie. Można również zamówić wykonanie butów lub torebki.

Co zwiedzić


Wycieczka na Cypr nie może odbyć się bez poznania specyfiki małych wiosek cypryjskich, których mieszkańcy zajmują się tkaniem koronek i wyrobami skórzanymi. Zwiedzanie kościołów bizantyjskich, wpisanych na listę UNESCO, jest ważną częścią wycieczki na Cypr. W ofercie last minute nie powinno zabraknąć także takich punktów programu jak: zwiedzanie Monastyru w Ayia Napa zwiedzanie Nikozji, meczetu Hala Sultan, twierdzy krzyżowców Kolossi, portu w Kyrenie oraz poznanie starożytnej Salaminy i wycieczki fakultatywnej do Egiptu lub Libanu.Półwysep Akamas


Obejmujący prawie cały półwysep park narodowy to 100 km kwadratowych niemal dziewiczej przyrody. 50 kilometrów szlaków, które można pokonać jedynie pieszo, konno, na rowerach górskich, quadach albo (czasem) samochodach terenowych, wiedzie do wąwozu Avakas, Łaźni Afrodyty czy na bezludne plaże i urwiste klify. Najsłynniejsza jest plaża Lara, gdzie lęgną się żółwie zielone i żółwie karetta. Latem nie wolno tu przebywać już godzinę przed zachodem słońca i przez całą noc, kiedy żółwice wychodzą z wody, żeby znieść w piasku jaja.

Nikozja


Stolica, choć położona w gorącym wnętrzu wyspy i przedzielona "zieloną linią" na część północną i południową, cieszy się dużym zainteresowaniem. Wśród zabytków warto zobaczyć katedrę św. Jana Ewangelisty oraz meczet Omara. Przyjemność sprawia też spacer wąskimi ulicami starówki, z pięknymi kamienicami oraz deptakami pełnymi uroczych tawern, kawiarenek i sklepików.

Pafos


Kombinacja miejsca z historią i kosmopolitycznego kurortu. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO to jeden wielki zabytek. Zanim ogromne trzęsienie ziemi obróciło je w ruinę, było centrum starożytnego Cypru. Pamiątką po tamtych czasach są okazałe wykute w piaskowcu Grobowce Królewskie, w których chowano namiestników rządzących wyspą.

Petra tou Romiu


Wapienne skały oblewane wodą to miejsce, w którym bogini Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany. Plażę pokrywają żwir i tysiące kamieni wygładzonych przez fale, a gałęzie okolicznych drzew obwieszone są chusteczkami i skrawkami materiałów.

Kurion


Antyczne Curium to jedno z najstarszych miast na wyspie, z pięknie położonym teatrem z II w. n.e., cennymi mozaikami, łaźniami dowodzącymi, że modny dziś pilling nie jest wymysłem naszych czasów, bizantyjską bazyliką, stadionem olimpijskim i świątynią Apolla, boga piękna, sztuki i poezji.

Limassol


Największy port południowego Cypru i jednocześnie nadmorski kurort słynący z hucznych festiwali i pięknej promenady. W starożytności znajdowały się tu ważne centra kultu Afrodyty i Apolla. W obrębie Starego Miasta stoi XIII-wieczny zamek.

Góry Troodos


Najwyższy szczyt Olimpos wznosi się na 1952 m n.p.m. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do aktywnego wypoczynku i prowadzą do przyrodniczych skarbów, jak wodospad Kaledonia czy Dolina Cedrów, oraz cennych zabytków, jak np. Kykkos, najbardziej okazały, najpotężniejszy i najbogatszy cypryjski klasztor.

Larnaka


Nazywa się ją bramą Cypru. I jest to brama szeroko otwarta dla turystów z całego świata. Miasto powstało tuż obok antycznego Kitionu. Od zarania dziejów Wschód spotykał się tu z Zachodem. Najbardziej imponującym zabytkiem jest kościół św. Łazarza

Ajia Napa


To stolica rozrywki, pełna barów, dyskotek, kafejek, pubów, hoteli i sklepików. Latem jest jednym z najgorętszych miejsc rozrywkowych Europy. Słynie z wyjątkowo czystej wody i urokliwych plaż, z jedną z najpiękniejszych na świecie - Nissi.

PLAŻE


Plaże Cypru olśniewają swym blaskiem. Są czyste i bardzo urozmaicone: podczas wakacji na Cyprze można rozkoszować się kąpielami słonecznymi na plażach kamienistych lub piaszczystych. Cypryjskie plaże zostały wysoko ocenione. Wśród 39, które otrzymało błękitną flagę, znalazły się plaże Agios Tychom, Pyrgom i Pentakomo w największym centrum turystycznym Cypru- Limassol. Baza hotelowa jest dobrze rozbudowana, a hotele są malowniczo położone nad brzegiem morza. Każdy hotel dba o rozrywkę swoich klientów. Za sprawą surfingu, nurkowania, kajaków oraz różnego rodzaju imprez turystycznych Cypr daje także możliwość aktywnego wypoczynku. Atrakcją jest też wrześniowy Festiwal Wina.

Cudowna przyroda Cypru, słoneczne plaże oraz zabytki i kulinarnia to walory, które z pewnością zwabią turystów.

Zatoka Koralowa


Za ciągiem hoteli "ozdabiającym" wybrzeże Cypru, 11 km na północ od Pafos, znajduje się dostępna dla miłośników opalania plaża nad Zatoką Koralową. Dojazd do niej zapewniają autobusy linii ALEPA. Plaża jest dostępna dla wszystkich. Ma kształt półksiężyca o długości przeszło 600 m. Jest tu dość czysty piasek, leżaki i bary z zakąskami. Hotele znajdują się przy drogach dojazdowych, podobnie jak tzw. punkty usług turystycznych czy letnie domki Cypryjczyków. Plażę od pozostałych terenów Cypru oddzielają hałdy ziemi, wydobyte w czasie budowy gigantycznego hotelu Coral Beach z własną przystanią jachtów i wszelakimi udogodnieniami.

Skała Afrodyty


Droga z Pissouri biegnie na zachód Cypru wzdłuż wybrzeża. Na samym krańcu dystryktu Limassol, ale już po drugiej stronie "granicy", na brzegu wznosi się majestatyczna Petra tou Romiou zwana też Skałą Afrodyty lub Skałą Rzymianina. Jak głosi tradycja na Cyprze, w tym właśnie miejscu z morskiej piany wyłoniła się bogini miłości, urodzaju i piękna - Afrodyta. Tutejsza plaża, wąska i kamienista rozciąga się między wielkimi skałami i ich mniejszymi satelitami, a sławę swą czerpie nie ze specjalnej urody, ale z romantycznych mitów i legend, otaczających miejsce narodzin bogini miłości.

Gdzie na plażę


Większość pierwotnych plaż znajduje się na półwyspie Karpaz, który jest parkiem narodowym. Na zachodzie wyspy wspaniałe plaże znajdują się w okręgu Guzelyurt, a na południowym wschodzie zatoki Famagusta rozpościera się najbardziej rozległa plaża na Cyprze Północnym. Jej złote piaski sięgają do samego horyzontu. Plaża Acapulco Beach położona w Kyrenii to bardzo popularna, piękna plaża turystyczna. Ma ona ok. 1 km długości i krystalicznie czyste, płytkie wody. Na plaży znajdują się leżaki oraz bar. Istnieje możliwość skorzystania z windsurfingu. Zaledwie 5 km od miasta Kyrenia znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Cypru Północnego – Beach Escape. Drobny złocisty piasek i czysta woda czynią ją doskonałym miejscem do opalania oraz korzystania z szerokiej oferty sportów wodnych typu głębokie nurkowanie, jet ski, łodzie banan, spływy kajakowe. Na plaży znajduje się klub, restauracja i bar.
Agladi Beach


Około 10 mil na wschód od Kyrenii znajduje się piaszczysta plaża Alagadi Beach, pełna dużych wydm. Nazywana jest ona również żółwią plażą. Słynie ona bowiem z żółwi karetta, które składają tutaj jaja latem. Woda tam jest czysta i płytka. Przy tej publicznej plaży znajduje się bar czynny latem oraz toalety. Pozostałe plaże w Kyrenii: Sunset Beach – piaszczysta plaża idealna dla małych dzieci, Deniz Kizi – plaża osłonięta zatoką, idealna do uprawiania sportów wodnych oraz Kervansaray Beach – najbardziej znana plaża z wieloma restauracjami i barami.

Malibu beach


W miejscowości Karpaz zachwycić się można kilometrami pustych, piaszczystych plaż. Plaża Malibu Beach zapewnia krystalicznie czystą wodę do dobrego pływania. Na plaży są parasole i bar.Kolejną plażą, z której żółwie korzystają w lecie do gniazdowania jest odcinek wybrzeża zwany Golden Sands. Położony jest on ok. 5 mil od zatłoczonych, miejskich plaży. Po drodze znaleźć można wiele plaż i kawiarni oraz miejsc piknikowych oferujących przekąski.

Kuchnia na Cyprze


Każde spotkanie towarzyskie na Cyprze odbywa się przy suto zastawionym stole. Cypryjczycy kochają dobre jedzenie i nic dziwnego, że ich kuchnia jest tak różnorodna. Mimo że kuchnia na Cyprze różni się od greckiej, w cypryjskim menu znajdziemy wiele potraw, których smak naturalnie kojarzymy z Grecją. Kuchnia na Cyprze wyraźnie sięga też do kuchni arabskiej. Zobacz, co jedzą i piją Cypryjczycy. Jednym ze składników kuchni na Cyprze jest lokalny ser halloumi z mleka koziego. Zwykle serwowany jest jako przekąska. Dania na Cyprze są dobrze przyprawione, ale nie szokują ostrością, a poza tym nie pływają w tłuszczu i oliwie.PRZYSMAKI


Kuchnia cypryjska ma wiele cech różniących ją od kuchni greckiej. Nie ma tu czosnku czy cebuli, a jeśli już są, to w niewielkich ilościach. Podaje się też na stół dania naprawdę gorące, a nie jedynie letnie. Cypryjczycy kochają dania z dziczyzny i są zapalonymi myśliwymi. Jedzą też niewielkie śpiewające ptaszki, jak skowronki, a danie z nich nazywają "ambelopoulia". Na ulicach Północnego Cypru bez problemu dostaniemy mnóstwo potraw tureckiego pochodzenia. Sprzedaje sie tu m.in. francuskie paszteciki z mięsem zwane börek, turecką pizzę, zwaną tu pide, z serem, jajkiem i mięsem. Wystarczy zamówić jeszcze zupę (çorba) i obiad gotowy! W tej części Cypru można kupić też sporo wyśmienitych tureckich słodkości.

Wina i alkohole


Cypryjskie wina są słynne na całym świecie. Jakość winogron na Cyprze była znana już w starożytności. To dlatego Marek Antoniusz podarował Cypr Kleopatrze. Pewne wina maja tradycję średniowieczną, jak ulubione słodkie wino rycerzy szpitalników Commandaria. Wino to było tak cenne i znakomite, że ponoć posłuzyło za pretekst do ataku na Cypr tureckiej floty inwazyjnej, wysłanej przez miłośnika tego trunku, sułtana Selima II, przezywanego Pijakiem. Wino Commandaria produkowane jest tą samą metodą, co przed wiekami. W smaku przypomina maderę. Dziś prócz tego gatunku są na wyspie inne wina białe i czerwone, jak też bardzo mocny spirytus gronowy zivania. Ulubionym napojem jest też tutejsza doskonała brandy. Często rozcieńcza się ją wodą, dodaje soku z limonki i kropli angostury (gorzkiej wódki o mocy 48% i czerwonobrązowym zabarwieniu), by powstała brandy sour, świetny aperitif. Tutejsza sherry tez jest godna polecenia, a najlepszą marką jest Emva Cream. Smaczny jest też likier pomarańczowy Filfar, przypominający Grand Marnier.ATRAKCJE


Prawdziwą atrakcją oprócz przyjaznych delfinów są żółwie morskie i żółwie zielone. Obydwa gatunki są zagrożone. Ze względu na troskę o rozwój populacji żółwi i ich niebywałą wrażliwość na kontakt z człowiekiem obszar Cypru Północnego objęty jest szczególną ochroną zwłaszcza na Półwyspie Karpaz, gdzie znajdują się specjalnie wydzielone plaże umożliwiające żółwiom złożenie jaj.Zatoka Lara


Zatoka Lara to miejsce zlokalizowane na półwyspie Akamas, które jest bardzo znanym miejscem lęgowym żółwi morskich. Poruszanie się po plaży jest utrudnione, a momentami wręcz niemożliwe, ale widoku dzikiej i dziewiczej plaży rekompensują wszelkie niedogodności. Niedaleko Cape Greko oraz Aiya Napy, jednego z największych na wyspie kurortów turystycznych znajdują się morskie jaskinie. Jest to jedno z ładniejszych miejsc na wyspie i niesamowity obraz spotkania wody z lądem. Jaskinie te są efektem uderzania przez fale o ściany klifu. Miejsce to jest szczególnie polecane podczas zachodu słońca.

Famagusta


Famagusta jest jednym z najbardziej znanych miast na Cyprze Północnym. Znajdują się tutaj liczne zabytki, które oprócz doskonałych warunków do kąpieli i uprawiania snorklingu przyciągają rzesze turystów.Należą do nich: Pałac Wenecki (Palazzo del Proveditore) na placu Namika Kemala, który został wybudowany w XIII w. przez dynastię de Lusignan dokładnie naprzeciwko katedry Św. Mikołaja. Kolejnym znanym zabytkiem jest Meczet Lala Mustafa Pasa (Katedra Św. Mikołaja), największa średniowieczna budowla w Farmagusta, wybudowana w 1312 r., konsekrowana jako katolicka katedra w 1328 r.
Zamieniona na meczet w czasie podboju Cypru przez Imperium Ottomańskie w 1571 pozostaje nim do dnia dzisiejszego. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych katedr na Bliskim Wschodzie, zwana „Cypryjskim Reims” z powodu podobieństw architektonicznych do słynnej francuskiej


LARNAKA


Larnaka, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego portu lotniczego Republiki Cypru – Larnaca International Airport. Jedną z najwspanialszych budowli Larnaki jest kościół Agios Lazaros, wzniesiony w IX wieku. Jest on poświęcony świętemu Łazarzowi, który po wskrzeszeniu przez Jezusa miał żyć w Larnace i działać jako biskup. W pobliżu kościoła znajduje się Bizantyjskie Muzeum Agios Lazaros z licznymi ikonami, dziełami sztuki i relikwiami. Wybrzeża Larnaki są przeważnie wspominane jako kontynentalna promenada, z rzędami naturalnych palm i wilgotnym powietrzem o zapachu snu. Kafejki i tawerny leżące nieopodal morza sprawiają iż Larnaka jest popularnym centrum wakacyjnym dla turystów i Cypryjczyków lubiących długie lato. Niedaleko położony jest port, odwiedzany przez amatorów jachtów z całego świata. Na zachodnim końcu cypryjskiej promenady znajduje się XVII wieczny fort, w którym obecnie mieści się muzeum średniowiecza.Atrakcje w mieście


Już na międzynarodowym lotnisku, Larnaka oferuje wielu przyjeżdżającym pierwszy smak Cypru. Jednym z pierwszych jest widok na przepiękne słone jezioro, które jest mieszkaniem dla wielu kolonii flamingów i innych migrujących ptaków. Za jeziorem, w malowniczym ,otoczonym palmami miejscu leży Hala Sultan Takesi, zbudowana ku upamiętnieniu ciotki proroka Mahometa. Larnaka ma silne więzi z przeszłością. W sercu nowoczesnej Larnaki znajdują się pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition, będąc przypomnieniem jego wielkich dni. Mykeńczycy z Grecji obwarowali miasto olbrzymi murem w XII w. Wcześniej, w IX wieku, Fenicjanie utworzyli tu potężne królestwo. Kition jest miejscem urodzenia filozofa Zenona (zwanego Zenonem z Kition), założyciela [foto1]Szkoły Stoików. Jest to również miejsce, do którego przybył Łazarz, aby przeżyć swoje ?drugie? życie po tym, jak został wskrzeszony. W XVIII wieku Larnaka stała się handlowym centrum i siedzibą europejskich konsulatów. Zachwycająca nadmorska palmowa promenada, port i Stare Miasto przydają Larnace szczególnego charakteru. Pobliskie słone jezioro jest ulubionym miejscem odpoczynku dla tysięcy ptaków migrujących zimą, a na jego brzegu w spokojnym otoczeniu znajduje się popularne miejsce pielgrzymek muzułmańskich. Larnaka od początku była związana z chrześcijaństwem, biskupem owego miasta był Agios Lazaros, który wybrał to miejsce po tym jak Jezus wskrzesił go z martwych. Kościół pod jego wezwaniem został wzniesiony w centrum miasta, gdzie dzisiaj można podziwiać jego pozostałości. Cały rejon Larnaki ma coś do zaoferowania dla zwiedzających, włączając Choirokoitia, najstarszą neolityczną osadę na wyspie, klasztor Stavrovouni oraz sławny kościół Angeloktisti. Będąc w Larnace nie można zmarnować wyjątkowej okazji poznania jej charakteru.ZABYTKI I MUZEA


Muzeum Archeologiczne regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides wystawiają bardzo interesujące kolekcje antyków. Popiersie Zenona, słynnego założyciela Szkoły Stoickiej. Warte zwiedzenia jest starożytne państwo-miasto Kition, założone przez Greków w okresie mykeńskim w XIII wieku przed Chrystusem, kościół Agia Faneromeni, zbudowany na skalnej grocie datowany na VIII wiek przed Chrystusem, oraz XVIII wieczny akwedukt z XVIII wieku na przedmieściach miasta. Stavrovouni, jeden z najstarszych i położonych w najbardziej niezwykłym miejscu monastyrów na Cyprze, wzniesiony przez św. Helenę jest wśród najbogatszych wkoło Larnaki. Usadowiony na szczycie góry, pozwala rozkoszować się przepięknymi widokami we wszystkich kierunkach. Wizyta we wsi Lefkara, słynnej z odzieży robionej ręcnie, znanej jako "Lefkaritika", która urzekła Leonarda da Vinci. Na południu leży Choirokoitia, miejsce zdumiewająco piękne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, gdzie została odnaleziona najważniejsza osada neolityczna.Hala Sultan Tekke


Nad srebrną taflą Jeziora Słonego wznoszą się smukłe palmy. Na tym intensywnie zielonym tle malują się białe kopuły i strzelista wieża pewnej budowli. Cały ten malowniczy obrazek odbija się w wodzie, zapierając dech w piersiach podróżnym i kusząc oko fotografów. Właśnie w takiej baśniowej scenerii, w odległości około 6 km od miasta , wznosi się meczet Hala Sultan Tekke Sultan Tekke słynie z wielu ciekawych legend i opowieści zachęcających do sprawdzenia, co tak naprawdę wydarzyło się w klasztorze. Bez problemu można dostać się w to miejsce lokalnym autobusem, a przy okazji warto też zobaczyć akwedukt Kamares znajdujący się nieopodal.Słone jezioro Larnaki


na lotnisku w Larnace można wynająć samochód i udać się w niezwykle ciekawe miejsce, położone na prawo od Hala Sultan Tekke. Z przygotowanego specjalnie punktu widokowego można podziwiać niezliczone gromady flamingów, a zrobione im ciekawe zdjęcie z pewnością będzie miłą pamiątką z pobytu na Cyprze.

Ayia Napa


Miasto leży w południowej części Cypru, 40 km na wschód od Larnaki, a w przeszłości było niewielką wioską rybacką, która przekształciła się we wspaniały kurort. Prawdziwą oazą spokoju wyłaniającą się ze zgiełku nocnych dyskotek jest XVI-wieczny klasztor Ayia Napa okolony murem obronnym zaprojektowanym przez weneckich architektów. Kościół częściowo wydrążony jest w skale i położony na niewielkim wzgórzu z zachwycającym widokiem na godne sfotografowania morze. Turyści z dziećmi mogą spędzić niezapomniane chwile w Parku Dinozaurów, w wolnej chwili można zajrzeć do Muzeum Marinistycznego, w którym znajdują się zaskakujące pamiątki z czasów historycznych. Większość dnia wczasowicze spędzają jednak na plaży Nissi, do której prowadzi wspaniała aleja o tej samej nazwie. Wypoczywają na niej setki letników, natomiast spędzanie urlopu w tym miejscu można sobie urozmaicić licznymi atrakcjami związanymi ze sportami wodnymi.Rejsy łodzią podwodną


Należą do jednej z największych atrakcji na Cyprze, którą zachwycają się zarówno dorośli jak i dzieci. Specjalna łódź schodzi na głębokość 40 m, w trakcie rejsu dostarczającego niezapomnianych wrażeń, można podziwiać egzotyczne gatunki ryb i wraki statków spoczywających na dnie.Przylądek Greko


Miejsce ma dwie zalety, z jednej strony można z powodzeniem znaleźć spokojne i niezaludnione piaszczyste plaże, a z drugiej rejon zatoki Konnos doskonale nadaje się do nurkowania i właśnie po to turyści organizują sobie jednodniowe wycieczki. Wczasowicze stroniący od wody mogą spacerować wzdłuż przepięknego w tym miejscu wybrzeża, podziwiać wspaniałe widoki i zaglądać do okolicznych jaskiń wydrążonych w nabrzeżnych urwiskach.

Lefkara


Malownicza wioska usytuowana na górzystym terenie. Słynie z haftów i koronek. Podobno sam mistrz Leonardo da Vinci przybył tutaj by kupić obrus ołtarzowy, dar dla katedry w MediolanieRejs do Izraela


Zwiedzanie Ziemi Świętej rozpoczyna się w porcie w Hajfie, skąd następuje przejazd do biblijnej Jerozolimy. W Świętym Mieście następuje zwiedzanie m.in. Góry Oliwnej, z której roztacza się niezwykła panorama całego Starego Miasta (Wzgórze Świątynne oraz Ogrodu Getsemani). Następnie spacerem przechodzimy Via Dolorosa (Drogę Krzyżową) docierając do Bazyliki Grobu Świętego. W Jerozolimie odwiedzamy również Ścianę Płaczu oraz rozległe arabskie bazary. Po przerwie na lunch, następuje przejazd autokarami do Betlejem, gdzie następuje zwiedzanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego wraz z grotą, w której według tradycji miał przyjść na świat Jezus. Cena tej wycieczki, to wydatek około 360-420 Euro.

CYPR

WYSPA SŁOŃCA