Jazzarium.pl

Tygodnik o muzyce improwizowanej

Fryderyki 2014 - znamy nominacje!


​Fryderyki! Nasze polskie Grammy! Nagroda, na którą regularnie sypią się gromy - wszyscy chcielibyśmy mieć istotną nagrodę naszego przemysłu muzycznego, „a tutaj jest jak jest - po prostu” - jak grali nominowani do Fryderyka Paweł Kukiz i Jan Borysewicz. Co przyniesie jubileuszowa - 20ta edycja tej nagrody? Co zmieni w polskim jazzie?

Dąbrowski / Knudsen / Domański w Pardon To Tu


​Trio Dąbrowski / Domański / Knudsen Dahl jest working bandem, ale takim specyficznym, który założył sobie, że spotyka się na scenach i pewnie przed koncertami na niezobowiązujących próbach, raz do roku. Tomasz Dąbrowski powiedział mi to dodając, że każdy z muzyków, o ile chce, przynosi swoje utwory, a raczej szkice tych utworów, a reszta to już czysta gra, nie mająca cech wytrwałego cyzelowania poszczególnych kompozycji w zaciszu sali prób.

TEMPERO w krakowskiej Pracowni pod Baranami


Henry Threadgill @70


"Trudno byłoby przecenić wartość jego twórczości dla rozszerzenia granic jazzu...Zmienił nasze założenia co do tego, jak może i powinien brzmieć jazz" - napisał w swojej książce "And They All Sang", laureat nagrody Pulitzera, Studs Terkel. Napisał o Henrym Threadgillu. Dodajmy jeszcze, że książka jest poświęcona najważniejszym muzykom XX wieku. Threadgill jest jednym z nich.

Tomorrow Sunny / The Revelry, Spp


Płyta Tygodnia: Sam River's Contrasts


"Nie miałbym nic do powiedzenia muzycznie, gdybym nie przywiązywał uwagi do życia" - rozmowa z Henrym Threadgillem


We wtorek rusza 16. Bielska Zadymka Jazzowa


Wśród gwiazd nadchodzącej edycji znalazły się legendy jazzu - Abdullah Ibrahim, Pat Martino i Billy Cobham - diwy wokalistyki - Dianne Reeves i Lizz Wright - gwiazdy z pogranicza gatunków - Omar Hakim, Rachel Z i Elina Duni a także czołówka polskiej sceny jazzowej.

Saagara w Polsce!


​Wielka to radość dla miłośników muzyki Wacława Zimpla! Od dawna wiemy, że sporo miejsca w głowie i sercu naszego znakomitego improwizatora zajmuje muzyka Indii. I oto wreszcie jego karnatycki zespół Saagara będziemy możgli usłyszeć na żywo w nieco bliższej okolicy niż Bangalore!

Hubert Zemler Solo w Pardon, To Tu


Jego solowy projekt to synteza jego muzycznych poszukiwań. To również przestrzeń w której muzyk buduje swoją opowieść na jednym instrumencie, wykorzystując do tego niezwykle rozległą paletę brzmień jaką daje instrument akustyczny. W tej niezwykle trudnej, eksperymentalnej i w dużej mierze improwizowanej formule, jest miejsce na niezwykłą, wrażliwą delikatność, jak też na ekspresyjny, szaleńczy atak.

     

Jazzarium.pl

Tygodnik o muzyce improwizowanej